به مرور زمان و استفادهٔ طولانی از سخت افزار‌ها آن‌ها هم مانند نرم افزار‌ها جهت کارایی بهتر و عملکرد قوی‌تر نیاز به برورسانی دارند که خوشبختانه در نسخه اخیر ویندوزهای مایکروسافت قابلیت بروزرسانی سخت افزار توسط خودِ ویندوز فراهم شد.

شاید برای شما پیش آمده باشد که برای اینکه یکی از سخت افزارهای خود مانند کارت گرافیک را بروزرسانی کنید به خیلی از نرم افزارهای آپدیت کننده سخت افزار روی آورده باشید که خیلی از این نرم افزار‌ها بر اساس تجربه‌ای که داشته‌ام فایل آپدیت را با حجمی بالا‌تر از روشی که توسط ویندوز انجام می‌شود ارائه می‌دهند یعنی شما از طریق ویندوزهای هفت و هشت می‌توانید سخت افزار خود را سریع‌تر بروزرسانی کنید.

شاید این قابلیت در ویندوز شما به طور خودکار فعال باشد ولی گاهی اوقات بدلیل برخی تغییرات که در ویندوز اعمال می‌شود این قابلیت به حالت غیرفعال تغییر می‌کند ولی این بدین معنی نیست که شما نمی‌توانید آن را فعال کنید.

برای فعال سازی آن بر روی My Computer راست کلیک کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید تا وارد پنجرهٔ مشخصات ویندوز خود شوید. در سمت چپ همین پنجره گزینه Advanced system setting را می‌بینید؛ روی آن کلیک کنید و به تب Hardware بروید و بر روی Device Installation Settings کلیک کنید.

enableing hardware update

در پنجرهٔ تنظیمات نصب سخت افزار‌ها شما می‌توانید با فعال کردن گزینه …Yes, do this و ذخیره تغییرات به ویندوز این اجازه را دهید که نسخهٔ آپدیت سخت افزارهای شما را از طریق اینترنت پیدا کرده و آن را نصب کند.

برای مثال ما در اینجا سعی می‌کنیم که کارت گرافیک خود را آپدیت کنیم؛ بدین منظور به Device Manager می‌رویم و بر روی کارت گرافیک خود که معمولاً در شاخهٔ Display adapter قرار دارد راست می‌کنیم و بر روی …Update کلیک می‌کنیم.

با وارد شدن به بخش آپدیت، ما دو روش را در اختیار داریم که جدا از بحث روش دوم ما روش اول یعنی آپدیت آنلاین را انتخاب می‌کنیم. پس بر روی …Search automatically کلیک می‌کنیم تا برای سخت افزار مورد نظر ما نسخهٔ جدید آن را جستجو کند و در صورت وجود آپدیت آن را نصب کند.

updating

همانطوری که در شکل بالا می‌بینید بخاطر اینکه نسخه جدید کارت گرافیک ما وجود داشت خودِ ویندوز و بدون هیچ نرم افزار اضافی یکی از مهم‌ترین سخت افزارهای ما را آپدیت کرد که به طور طبیعی مِن بعد عملکرد بهتری را خواهد داشت.