شبکه Ad Hoc یکی از گزینه‌های اشتراک گذاری اینترنت با سایر کامپیوتر‌ها در ویندوزهاست منتها تنها محدودیت این شبکه این است که فقط برای کامپیوترهای ویندوزی این امکان وجود دارد یعنی بخواهید از لپ تاپ خود به گوشی اینترنت دهید، نمی‌تونید و برای اشتراک اینترنت با غیر از کامپیو‌تر باید یکی از نرم افزارهای هات اسپات مثل Connectify استفاده کنید که کامپیو‌ترتون رو به یک مودم وایرلس تبدیل می‌کنند.

تا ویندوز هفت این تنها راههایی هست که می‌تونیم انجام دهیم ولی اگر شما ویندوز هشت دارید برای تبدیل به یک هات اسپات لازم به نصب نرم افزارهای اضافی ندارید و با ویژگی مخفی که در این ویندوز هست با یه دستور در CMD می‌تونیم WiFi Hotspot رو در ویندوز فعال کنید.

قبل از هر چیز، از تجهزیات خود مطمئن شوید؛ اگر یه لپ تاپی دارید که ویندوز هشت دارد که هیچ ولی اگر از کامپیوتر شخصی استفاده می‌کنید باید یک آداپتور وای فای داشته باشید.

حالا بیاییم مراحل زیر رو دنبال کنیم و ویندوز خود رو به یک وای فای هات اسپات تبدیل کنیم.

ابتدا از منوی استارت در کادر جستجو کلمه cmd رو نوشته و صبر کنید وقتی اومد روی آن راست کلیک کنید و گزینه Run As Administrator رو انتخاب کنید تا دسترسی کامل و بی دردسر داشته باشیم.

بعد که cmd اجرا شد دستور زیر رو تایپ کنید؛ در این دستور ssid نام هات اسپات و key پسوردی است که شما روی وای‌فای تعیین می‌کنید.

netsh wlan set hostednetwork mode=allow ssid=Hotspot key=hoorsheed

wireless_access_point

پس از پیام موفق بودن قضیه، دستور زیر رو نیز وارد کنید تا هات اسپات مجازی شما ساخته شود که باید پیام “The hosted network started” برای شما نمایش دهد.

netsh wlan start hostednetwork

start_wireless_access_point

حالا اگر از کنترل پنل به ترتیب به بخش Network and Internet و Network and Sharing Center برید باید متوجه کانکشن Virtual Local Area Connection که جدیداً به لیست اضافه شده، باشید ولی این پایان کار نیست و اگر دقت کنید روبروی Hotspot جمله No network access نوشته که نشونه وصل نبودن به اینترنت است.

در بخش Network and Sharing Center در سمت راست کانکشن اصلی روی Ethernet کلیک کنید تا پنجره Properties باز شود بعد به تب Sharing برید.

Ethernet_HoorSheed

گزینه اول یعنی …Allow other network users to connect رو فعال کنید و در منویی که ظاهر می‌شود مورد Virtual Local Area Connection رو انتخاب و OK کنید تا این کانکشن نیز به اینترنت وصل شود.

Ethernet properties

حالا ویندوز شما بعنوان یک رو‌تر مجازی عمل کرده می‌تونید تمامی وسایلی که قابلیت وای‌فای دارند رو بهش متصل کنید. می‌بینید که شما که بوسیله کابل شبکه به اینترنت وصل می‌شوید به این سادگی با چند کلیک و یه دستور می‌تونید لپ تاپ یا کامپیوترتون رو به یه هات اسپات تبدیل کنید؛ این ترفند برای ویندوز ۸.۱ هم هست و در حال حاضر تا ویندوز ۱۰ نیز کاربرد دارد.