گاهی اوقات هاست فعلی سایت مدام مشکلاتی را بوجود می‌آورد که تصمیم می‌گیری هاست خود را به یک هاست جدید و بهتر انتقال دهید. معمولاً در انتقال هاست، خیلی از سایت‌های هاستینگ که شما هاست خود را از آن خریداری کرده باشید این کار را برای شما انجام می‌دهند ولی اگر شما از هاست‌های رایگان و اشتراکی استفاده می‌کنید مسئولیت این کار به عهده خودتون می‌افته یعنی اگر می‌خواهید سایت خود را به یک هاست رایگان انتقال دهید باید خودتون این کار را انجام بدید.

به همین خاطر آموزشی را در ادامه به شما می‌دهیم که به راحتی بتوانید هاست خود را به ساده‌ترین شکل انتقال دهید فقط در نظر داشته باشید که هاست فعلی شما نباید Suspend یا مسدود شده باشد در غیر اینصورت قبل از هر چیز باید برای رفع مسدودیت آن اقدام کرده و سپس کار انتقال را شروع کنید.

پس تا هاست فعلی مشکل آن حاد نشده باید فایلهای موجود در آن را انتقال دهیم و سپس از دیتابیس آن یک بکآپ بگیریم. برای اینکه در حین انتقال هاست اختلالاتی بوجود نیاد هاست فعلی خود را با استفاده از افزونه‌های مدیریت محتوای خود در حالت «در درست ساخت» قرار دهید.

در اینجا ما انتقال هاست طی دو مرحله انجام می‌دهیم و توصیه می‌کنم در دو مرحله دقت کافی را داشته باشید که مبادا فایلی را جا بذارید و یا در بکآپ گیری از دیتابیس هاست، کاری را به اشتباه انجام دهید.

مرحله اول: انتقال فایلها به هاست جدید
این مرحله سنگین ترین مرحله از انتقال است که لازم است حتماً یک اینترنت پر سرعت داشته باشید. برای این کار شما می توانید با استفاده از یکی از نرم افزارهای FTP فایلهای خود را به هاست جدید انتقال دهید. از جمله نرم افزارهای معروف مرتبط با این کار می توان به SmartFTP و CuteFTP اشاره کرد و اگر هم از کاربران فایرفاکس باشید FireFTP بهترین مورد برای انتقال هاست است البته برای مواقعی که فایلها را از قبل در کامپیوتر خود ذخیره کرده باشید.

در اینجا از نرم افزار خوب SmartFTP استفاده می کنیم. نرم افزار را اجرا کنید و دو اکانت FTP هاست های خود را به آن اضافه کنید. برای اضافه کردن هم از طریق منوی File گزینه New Connection را انتخاب کنید و مطابق شکل زیر اطلاعات FTP هاست خود را اضافه کنید.

– Protocol را FTP انتخاب کنید.
– در قسمت Host آدرس FTP هاست و یا آی پی آن را وارد کنید.
– Username و Password را هم طبق اطلاعات اکانت FTP بنویسید.

new account

پس از اینکه هر دو اکانت را اضافه کردید باید هر دو را در سمت چپ ملاحظه کنید که چون ما می‌خواهیم از هاست به هاست، فایل‌ها را منتقل کنیم اکانت FTP هاست جدید را با درگ کردن به سمت راست جابجا کنیم.

smartftp-hosting transfer1

راه دیگری که می‌توانید فایل‌ها را انتقال دهید استفاده از سایت Backup Box است که اگر خاطرتون باشد چند وقت پیش در اینجا آن را معرفی کردیم. شما می‌توانید به کمک این سرویس تا یک گیگ فایل با سرعت بالا انتقال دهید.

مرحله دوم: بکآپ گیری از دیتابیس هاست فعلی و انتقال آن به هاست جدید
قبل از بکآب گیری به پنل هاست جدید خود بروید و یک دیتابیس جدید بسازید و آن را با تنظیمات مدیریت محتوای خود ست کنید. برای مثال اگر از وردپرس استفاده می‌کنید اطلاعات دیتابیس جدید را در فایل wp-config. php وارد نمایید. در ضمن برای ساخت یک دیتابیس از طریق قسمت MySQL Databases می‌توانید اقدام کنید.

حالا وقت بکآپ گیری از دیتابیس هاست فعلی شماست که برای بکآپ گیری به قسمت phpMyAdmin پنلِ هاست رفته و از قسمت Export یک بکآپ بگیرید. برای گرفتن بکآپ گزینه‌ها را مطابق شکل زیر کرده و بر روی GO کلیک کنید و آن را دانلود کنید. پس از آنکه دانلود کردید آن را با یکی از نرم افزارهای فشرده ساز مثل WinRar به فایل Zip تبدیل کنید.

export database

قبل از بکآپ گیری دقت کنید که‌‌ همان دیتابیس اصلی را انتخاب کرده باشید یا اگر چند دیتابیس دارید از تک تک آن‌ها به طور جداگانه بکآپ گیری کنید. در اینجا ما فقط یک دیتابیس را به حساب می‌آوریم که اگر شما دیتابیس‌های بیشتری دارید مطابق همین روش انجام دهید.

خوب؛ دیتابیسی که در هاست جدید خود ایجاد کرده بودید به phpMyAdmin آن بروید و این بار به قسمت Import بروید و دیتابیس خالی را با وارد کردن دیتابیس قبلی تکمیل کنید. خیلی ساده از طریق Browse ، دیتابیس فشرده شده را انتخاب و بر روی GO کلیک کنید.

import database

با Import کردن دیتابیس، سایت شما به حالت عادی بر می‌گردد و می‌توانید مثل قبل از سایت خود استفاده کنید. فقط اتفاقی که ممکن است برای شما بی‌افتد این است که لینک‌های دائمی مطالب و صفحات شما به صفحه ۴۰۴ منتقل شود که این مسئله بعد از چند ساعت خود به خود حل می‌شود فقط باید صبر کنید.

قرار دادن دامنه بر روی هاست جدید:
خوب به طبع اگر هاست خود را تعویض کنید دامنه هم باید بر روی آن قرار گیرد. جهت قرار گرفتن هاست بر روی دامنه شما باید DNS‌های هاست جدید را در تنظیمات دامنه وارد نمایید. برای مثال اگر DNS‌های هاست شما به صورت:
ns1.hoorsheed.com
ns2.hoorsheed.com

باشد به تنظیمات دامنه رفته و نام سرورها را مطابق شکل زیر وارد نمایید.

dns

پس از تنظیم DNS‌ها ممکن است بلافاصله بر روی هاست قرار گیرد و یا پس از ساعاتی بر روی هاست شما ست شود. اینجا هم باید صبر کنید!

اگر خواستید وضعیت دامنه بر روی هاست جدید را ببینید می‌توانید به سایت intodns.com رفته و آن را چک کنید. بخش‌های زرد رنگ یعنی یک ایراد وجود دارد ولی حل نکردن آن مشکلی را بوجود نمی‌آوره و اما در مورد بخش‌هایی که قرمز رنگ هستند باید حتماً برطرف شوند البته بعضی بخش‌ها مثل (Reverse MX A records (PTR بسته به نوع هاست دارد که معمولاً برای هاست‌های اشتراکی قرمز است که تأثیری ندارد. درصورتی که آدرس دی‌ان‌اس‌ها صحیح است و موارد قرمز رنگ وجود دارد مشکل از سرور است که می‌تواند از خاموشی سرور و یا یکی از سرویس‌های سرور باشد که در اینصورت به مدیر سرور اطلاع دهید.

خسته نباشید! 😉