به طور حتم متوجه شده‌اید که وقتی بر روی یکی از ویدیو‌های یوتوب کلیک می‌کنیم شروع به پخش شدن می‌کنه و حتی اگه بخواهیم اون رو متوقف کنیم ولی باز می‌بینیم که ویدیو در حال بافر (دانلود) است که برای ما که سرعت اینترنت پایینی داریم چندان چیز جالبی به نظر نمی‌رسد، شاید نخواهیم پخش شه و قبلش به سایت‌های یا ویدیوهای دیگه سر بزنیم.

Youtube

نمی‌دونم می‌دونستید یا نه ولی قبلاً گوگل قابلیتی در یوتوب گذاشته بود که با راست کلیک کردن روی ویدئوهای آن می‌تونستیم از پخش خودکار ویدئو‌ها جلوگیری کنیم که تا همین چند مدت پیش دیدم که نیست!

به همین خاطر راهی پیدا کردم که بدون هیچ افزونه‌ای جلوی پخش خودکار ویدیو‌ها رو بگیرم که در ادامه هم هر چند که قصد یه مطلب بدون افزونه داشتیم ولی به معرفی اسکریپت‌های مناسب این مشکل می‌پردازیم که شاید برای شما هم مفید باشه.

از ساده‌ترین روش و بدون افزونه شروع می‌کنیم؛ تنها کافیست «بوکمارک لت» زیر رو به نوار ابزار بوکمارک‌هاتون منتقل کنید و هر وقت در حال تماشای یوتوب هستید و نیاز داشتید که اون رو متوقف کنید با کلیک روی بوکمارک لت کاری کنید تا ادامه دار نشه. همین!

Stop YouTube Video

امّا برای آن دسته از کسانی که دوست دارند این اسکریپت داخل اینترفیس و به صورت دکمه‌ای در یوتوب باشه می‌تونند اسکریپت Stop YouTube Video رو دانلود کنند تا دکمه‌ای مانند شکل زیر در زیر پخش‌کننده ویدیو یوتوب اضافه شود ولی کاربران فایرفاکس توجه کنند که قبل از نصب این اسکریپت باید افزونه Greasemonkey رو نصب کرده باشند.

StopVideoButtom

و اسکریپت بعدی که قبلاً در «افزودن امکانات جدید و بیشتر به سایت یوتوب» معرفی شد یه اسکریپت نسبتاً کامل و جالبی است که جلوگیری از پخش خودکار ویدیوهای یوتوب هم جزوی از امکانات آن بود ولی به طور پیش فرض فعال نیست که برای فعال سازی آن از قسمت بالا بر روی آیکون چرخ دنده کلیک کنید و در بخش Player گزینه‌های زیر رو فعال کنید.

YouTubeCenterAutoPlay