خیلی از کاربران برای راه اندازی سایت، وردپرس را بعنوان مدیریت محتوای خود انتخاب می‌کنند. وردپرس با وجود افزونه‌های زیادی که در مخزن خود دارد کاربران به راحتی می‌تونند امکانات سایت خود را به بهترین وجه ممکن افزایش دهند.

اما همین افزونه‌هایی که نصب می‌کنیم به دنبال خود سی‌اس‌اس‌ها و جاواسکریپت‌هایی دارند که هر کدوم به سهم خود در حجم وردپرس تأثیر گذاشته و سرعت سایت و قالب را کاهش می‌دهد.

بخاطر اینکه وردپرس یه سری امکانات را در خود ندارد استفاده از افزونه چیزی نیست که بخواهیم آن را انکار کنیم. در این پست که قسمت اولش هم هست به شما دو افزونه معرفی می‌کنیم که از نظر من جزو افزونه‌های ضروری‌اند و نصب آن‌ها نه تنها که ضرر نداره بلکه سرعت سایت وردپرسی شما را به حد قابل قبولی بهینه می‌کنند.

فقط برای اینکه ثابت کنیم که این افزونه‌ها تأثیر داره اول از همه با استفاده از سایت GTmetrix سرعت سایت خود که پایین است رو چک کنید و درصد آن را در نظر داشته باشید…

گام اول) ابتدا افزونه‌ی W3 Total Cache رو دانلود و نصب کنید؛ شما با نصب این افزونه متوجه بخش جدیدی به نام «Performance» در پنل سایدبار مدیریت خود خواهید شد.

بر روی General Settings کلیک کنید و در زیر قسمت General گزینه Toggle all caching types on or off at once را تیک بزنید و تنظیمات رو ذخیره کنید.

1

و همین طور تیک گزینه‌های CDN و CloudFlare را نیز بردارید و ذخیره کنید.

به قسمت Minify همین بخش بروید و با تیک زدن Enable آنرا فعال کنید و حالت آن را به Auto تغییر دهید و تنظیمات را مجدداً ذخیره کنید.

2

توجه داشته باشید که پس از انجام این تغییرات ممکن است افزونه درخواست خالی کردن کش را از شما داشته باشد که شما بر روی Empty the Cache کلیک کنید تا به طور خودکار انجام دهد.

حالا از سایدبار به زیربخش Minify بروید و در زیر HTML & XML گزینه‌ها را مطابق شکل زیر تغییر دهید تا سی اس اس‌ها و جاوا اسکریپت و در کل سورس سایت شما فشرده شود.

3

و در آخر از زیربخش Browser Cache در قسمت General گزینه‌های زیر را فعال کنید و ذخیره کنید و یه نفس راحت بکشید!

41

گام دوم) به کمک افزونه WP Smush it حجم تصاویری را که آپلود کرده‌اید را کاهش دهید. در واقع این افزونه به کمک API سایت Smush.It تصاویر دورن وردپرس شما را به طور خودکار و تا جایی که افت کیفیت نداشته باشد کاهش می‌دهد.

تنظیمات خاصی هم این افزونه ندارد که بخواهیم بهش اشاره کنیم فقط از قسمت «رسانه» بر روی Bulk WP Smush.it کلیک کنید و در صفحه‌ای که جزئیات فرایند نمایش می‌دهد بر روی دکمه Run all my images کلیک کنید تا کل تصاویر موجود در هاست شما را کاهش دهد. این افزونه علاوه بر تصاویری که در مطالب شما پیوست شده، تصویر بندانگشتی‌هایی هم که از هر تصویر بعد از آپلود ساخته می‌شود را نیز کاهش می‌دهد.

Bulk WP Smush.it

تبریک! به همین راحتی سرعت سایت شما بهینه شد! می‌تونید تغییرات را از سایت GTmetrix نیز بررسی کنید.

به شخصه بر روی سایت خودم که تست کردم سرعت سایت از ۷۲ که وضعیت متوسطی داشت به ۹۰ تغییر کرد! که البته این افزایش بستگی به شرایط هر سایت و قالب هم دارد و ممکن است برای بعضی از دوستان افزایش چشمگیری نداشته باشد.

منتظر قسمت بعدی باشید…

راهنمای بهینه سازی وردپرس در چند گام ساده (قسمت دوم)