گاهی وقت‌ها ما به یه وای‌فای متصل می‌شویم ولی فراموش می‌کنیم با چه رمزی به آن وصل شده‌ایم و اگر بخواهیم همان وای‌فای رو روی گوشی دیگه یا برای کسی دهیم اصلاً یادمون نمی‌یاد. چاره کار چیه؟

خب، یکی از راه‌هایی که می‌توان از دست این مشکل راحت شد ریست کردن مودم یا روتر هست ولی کلاً تنظیمات مودم شما به حالت کارخانه برمی‌گردد و باید بلد باشید مودم رو از نو کانفیگ کنید.

راه دیگری که شاید بهتر باشد؛ رفتن به تنظیمات مودم و بخش پسورد WiFi است ولی باز ممکن است صفحه تنظیمات برای شما بالا نیاید و باید از طریق کامپیوتر یا لپ‌تاپی که از طریق کابل LAN به روتر وصل شده این کار رو انجام دهید.

اگر سیستم عامل شما ویندوز باشد می‌توانید خیلی راحت با تایپ یه دستور ساده netsh wlan show profiles در Cmd به پسورد تمامی وای‌فای‌هایی که از قبل متصل بوده‌اید دسترسی پیدا کنید که البته یه جستجویی کنید آموزش آن در اینترنت هست.

ولی در مک چه کنیم؟! در سیستم عامل مک‌اواس شما به راحتی بدون اینکه دردسر خاصی داشته باشید می‌توانید از طریق برنامه Keychain Access که در خود مک هست به پسوردها دسترسی داشته باشید.

کافیست اسم برنامه رو از منوی بالا سمت راست، آیکونsearch iconدر اسپات لایت بنویسید یا از بخش Applications و پوشه Utilities آن را اجرا کنید.

حالا در کادر جستجو airport رو بنویسید بعد روی وای‌فای مورد نظر که پسورد آن را فراموش کرده‌اید دابل کلیک کنید تا پنجره خاصی که پسورد در آن ذخیره شده نمایش دهد.

سپس روی تیک Show Password کلیک کرده و یوزر و پسوردتون رو بنویسید و تمام!

keychains

شما به همین طریق به راحتی می‌توانید به پسوردهای ذخیره شده در برنامه‌ها و سایت‌هایی که در مرورگر سافاری رفته‌اید پیدا کنید.

اما یه روش دیگر و یه مقدار تخصصی‌تر هم هست که بتوان به پسورد وای‌فای برسیم، آن هم استفاده از برنامه Terminal که مشابه Cmd ویندوز است.

دکمه‌های Command+Space رو زده و در اسپات لایت کلمه terminal رو تایپ و برنامه رو اجرا کنید.

حالا در ترمینال عبارت زیر رو تایپ کرده و اینتر بزنید؛ به جای کلمه hoorsheed دقیقاً نام وای‌فای مورد نظر رو بنویسید:

security find-generic-password -wa hoorsheed

بعد از اینکه یوزر و پسوردتون رو نوشتید برای شما رمز وای‌فای رو نمایش داده می‌شود که در عکس زیر تار شده.

terminal-find-password

فقط توجه داشته باشید که در دستور بالا نام وای‌فای رو می‌نویسید روی کوچک و بزرگی حروف حساس است و دقیق بنویسید.