چگونه سوژه های سریع را شکار کنیم؟

در حرفه ی عکاسی همیشه سوژه ها ثابت نیستند و گاهی اوقات با سوژه هایی برخورد می کنیم که عکس گرفتن را برایمان دشوار می کنند ولی تکنولوژی امروز این مشکل را تا حد قابل قبولی حل کرده است.

در چند سال گذشته گام های بلندی در دوربین های دیجیتال گذاشته شد که معضل عکس گرفتن از سوژه های سریع را، که در دوربین های گذشته وجود نداشت را در دوربین های مدل جدید خود بکار گرفتند. اینجاست که تکنیک Panning به داد عکاسان رسید و انقلابی در دوربین های دیجیتال بوجود آورد که نمونه بارز استفاده از این تکنیک، بکار بردن آن در رشته های ورزشی می باشد که در گرفتن عکس های سریع از بازیکنان کمک شایانی می کند.

فرض کنید کنار جاده ایستاده اید و میخواهید از وسایل نقلیه که در حال عبور و مرور در جاده هستند عکس بگیرید، مسلماً اگر بخواهید بدون استفاده از تکنیک پنینگ اینکار را انجام دهید یا عکس شما واضح گرفته نمی شود یا اگر هم واضح شود سوژه از دست شما خارج میشود چون وسایل نقلیه منتظر شما نمی شوند که ازشون عکس بگیرید!

به هر حال در اینجا قصد داریم ترفندهایی برای شما آموزش دهیم که بتوانید از تکنیک پنینگ به راحتی استفاده کنید و تا حدی عکس هایی سریع را شکار کنید.

دست ثابت و سرعت شاتر نسبتاً آهسته: سرعت شاتر واقعی به سرعت موضوع بستگی دارد اما به طور کلی اگر سرعت به ۱/۲۰۰ ثانیه یا آهسته تر انتخاب شود نتیجه مطلوبتری بدست خواهد آمد. مثلآً اگر بخواهیم از یک ماشین مسابقه ای عکس بگیریم سرعت ۱/۲۰۰ ثانیه مناسب است و یا اگر بخواهیم از یک دونده ای که به سرعت در حال دویدن است عکس بگیریم بهتر است که سرعت ۱/۴۰ ثانیه انتخاب کنیم.

در ابتدا از سرعت شاتر سریعتر شروع کنید: وقتی شما یک عکاس تازه کار هستید سرعت شاتر خود را خیلی آهسته تنظیم نکنید تا اعتماد به نفس شما در این تکنیک بیشتر شود و پس از اینکه به این کار عادت کردید کم کم سرعت شاتر را پایین تر تنظیم کنید. این نکته را به یاد داشته باشید که هر چه سرعت شاتر سریعتر باشد سوژه واضح تر میشود پس از سرعت های بسیار کند تا جایی که ممکن است فاصله بگیرید.

کادر خود را ثابت کنید: وقتی در حال عکس گرفتن از یک سوژه بسیار سریع هستید کادر خود را به مسیر آینده آن تنظیم کنید. مثلآً فرض کنید که میخواهید از ماشین اتومبیل رانی عکس بگیرید؛ کادر خود را در جلوی مسیرش قرار دهید تا سوژه پس از چند ثانیه وارد کادر شما شود و آنگاه اقدام به عکس گرفتن نمایید.

لذت ببرید: از اینکار لذت ببرید و اگر دیدید که دارید در مقابل سوژه های سریع کم می آورید، نا امید نشوید و بارها تلاش کنید و سرعت های مختلف را بر اساس نوع سوژه تنظیم کنید تا بتوانید این تکنیک را در دست بگیرید.

به طور کلی تکنیک پنینگ هیچ راهنمای کاملی برای آن وجود ندارد که بتوان آنرا به طور صریحی شرح داد و همیشه تا جایی که می توانید با این تکنیک از سوژه های ساده نظیر پرش اشخاص، تاب بازی در پارک ها و یا دودیدن حیوانات کندرو ، عکس بگیرید تا کم کم در استفاده از این تکنیک حرفه ای شوید.

ببینید؛ عکس هایی که با این تکنیک گرفته شده اند:

[منبع]

تاریخ انتشار: ۲۹ اسفند ۱۳۹۰
تاپیک: متفرقه

مهدی بهزادی

متولد آذرم، اهل بوشهر؛ یه وب گیک تمام عیار! از چیزهایی که خیلی بهشون علاقه دارم طراحی وب و گرافیک و برنامه نویسی موبایل (iOS) و در کنارشون عکاسی و کشاورزی و عاشق طبیعت و مسافرت. توی این سایت هم تا جایی که بتونیم در خدمت‌تون هستیم با یه استکان لبخند!

کد QR برای مطلب چگونه سوژه های سریع را شکار کنیم؟

ارسال نظر

  • برای نمایش آواتار خود در فرم نظرات، می‌تونید در سایت گراواتار ثبت‌نام کنید.
  • ایمیل شما منتشر نمی‌شود و نزد ما محفوظ است.
  • شما می‌تونید از این تگ‌ها نیز استفاده کنید:
  • <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>