وقتی شما صفحه‌ای رو باز می‌کنید گوگل کروم آخرین تغییر صفحه موردنظر رو از سرور گرفته و برای شما نمایش می‌دهد. با اینکه گوگل کروم صفحات وب رو کش (Cache) کرده و در خود ذخیره می‌کند ولی باز اگه به اینترنت متصل نباشید یا به اصطلاح آفلاین باشید با صفحه‌ دایناسور ناکام روبرو می‌شوید!

با این حال مرورگرهای اینترنت اکسپلورر و فایرفاکس مثل گوگل کروم نیستند و هر وقت به اینترنت دسترسی ندارید به طور خودکار ذخیره صفحات از قبل بازدید شده رو برای وضعیت آفلاین شما لود می‌کند. با اینکه گوگل حالت آفلاین رو به طور پیشفرض ندارد ولی یه ویژگی مخفی دارد که به راحتی می توانید آن را فعال کرده و در روزهای بدون اینترنت خود، از صفحات بازدید کنید.

پس زیاد وقتتون رو نمی‌گیرم؛ در حالی که در کروم هستید آدرس زیر رو بنویسید و وارد بخش Flag شوید:

chrome://flags/#enable-offline-mode

و روی Enable کلیک کنید و مرورگرتون ببنید و مجدداً اجرا کنید.

حالا حالت آفلاین گوگل کروم برای شما فعال شد! برای اطمینان اینترنت خود را قطع کنید و این حالت رو امتحان کنید؛ فقط آدرس اینترنتی خود رو مثل سابق وارد کنید بخاطر اینکه گزینه‌ای با نام این حالت در کروم ایجاد نمی‌شود و حالت خودکار دارد.

خوشبختانه گوگل کروم تمام محتوای وب از جمله تصاویر، جاوا اسکریپت‌ها و استایل‌ها رو ذخیره می‌کند و زمانی که آفلاین هستید و قصد دیدن صفحه‌ای رو داشته باشید نباید تفاوت زیادی با حالت آنلاین داشته باشد به جز برخی منابع مثل ابزارک‌های جاوا اسکریپت و یا ویدیوها که نیاز به اینترنت دارند.

و اما یه نکته جالب که چرا در گوگل کروم وقتی اینترنت نداریم عکس یه دایناسور رو برای ما نشان می‌دهد؟! 

google chrome dinosaur1

بیشتر این شکل یه جوک است که عدم دسترسی به اینترنت رو مانند یه دایناسوری فرض کرده که بواسطه دستهای کوچیکش توانایی استفاده از اینترنت رو ندارد! البته یه دلیل دیگه‌ای که می تونیم به این ربط دهیم این هست که بی اینترنت بودن یعنی در عصر دایناسور بودن! نظرتون چیه؟