شما که وردپرسی هستید و با پوسته‌ها و افزونه‌های مختلفی سر و کار دارید طبیعتاً دیدید که هر کدام از این‌ها برای خود استایل و جاواسکریپت‌های جداگانه دارند که معمولاً خیلی از آنها فشرده که نیستند هیچ، سرعت لود سایت شما رو هم پایین می‌آورند. تو بخش دوم بهینه سازی وردپرس به این موضوع پرداختیم و به این نکته اشاره کردیم که فایلهای CSS و JS وردپرس‌تون رو ترکیب‌ کنید؛ با خودم که فکر کردم دیدم ترکیب کردن این دو نوع فایل شاید کار هر کسی نباشد چون واقعاً بعضی وقت‌ها که یکی از افزونه‌های خود را بروزرسانی کنیم ممکن است تغییراتی روی آن انجام شده باشد که در نسخه‌ای که ما مثلاً استایل آن را ترکیب کرده بودیم، نباشد.

به طور اتفاقی با افزونه‌ای بسیار عالی روبه‌رو شدم که همین کار رو به ساده‌ترین شکل ممکن انجام خواهد داد و دوست دارم شما هم باهاش آشنا بشوید و مطمئنم که یکی از افزونه‌های همیشگی شما خواهد شد!

افزونه MnCombine افزونه‌ای که به راحتی فایلهای CSS و JS موجود در پوسته‌ها، پلاگین و حتی هسته وردپرس رو برای شما پیدا کرده و می‌تونید روی فشرده سازی و ادغام آنها مدیریت کنید؛ تنها کافیست فایلهایی رو که در سورس کد سایت شماست رو در نظر گرفته و آنها را در تنظیمات افزونه انتخاب کنید.

برای اینکه بیشتر متوجه شوید افزونه رو نصب کنید و از منوی «افزونه‌ها/Asset Combine» وارد صفحه افزونه شوید و در قسمت General Settings گزینه‌ها رو مطابق شکل زیر تنظیم کنید.

mn-combine-General-Settings

حالا به صفحه اصلی وبسایت خود برید و راست کلیک کرده سپس روی Page Source کلیک کنید و Ctrl+F رو بزنید و css. و js. رو جستجو کنید؛ این نقطه اول رو فراموش نکنید، اینجوری تمامی این فایلها رو که هنگام بارگذاری سایت فعال هستند رو پیدا می‌کنید.

سپس همین‌هایی رو که پیدا کرده‌اید رو در دو تب Javascript و CSS در صفحه افزونه انتخاب کنید و تنظیمات رو ذخیره کنید تا در یک فایل به صورت فشرده ترکیب شوند و کار رو تموم کنید.

mn-combine-css-js

با این کار چون شما تعداد درخواست‌‌های http رو کاهش می‌دهید و فایلهای استایل و جاواسکریپت موجود در صفحات خود را فشرده می‌‎کنید، سرعت صفحات شما به حد قابل قبولی بهینه خواهد شد. به همین سادگی!