گاهی نیاز می‌شود که شما به سرعت سایتی را ایجاد کنید و به مشتریان خود محصولات ارائه شده و یا هر چیز دیگری را نمایش دهید. در چند هفته اخیر گوگل قابلیت پشتیبانی HTML و CSS را به گوگل درایو خود افزود و این خود بدین معنی است که ما به راحتی می‌توانیم یک سایت ساده را با آن ایجاد کنیم و در ضمن اشاره به جاوا اسکریپت هم شده که نشان دهنده این است که کدهای جاوا که در طراحی استفاده کنید اجرا شود.

در این مطلب قصد داریم به شما آموزش دهیم که با در اختیار داشتن فضای رایگان گوگل درایو چگونه می‌توانید یک سایت را در آن راه اندازی کنید.

در ابتدا به سایت گوگل درایو بروید و یک پوشه‌ای جدید را ایجاد کنید. برای این کار تنها کافی است بر روی Create کلیک کرده و گزینه Folder را مطابق شکل زیر انتخاب نمایید. در انتخاب نام پوشه هم اهمیتی ندارد که چه نامی را می‌نویسید بخاطر اینکه این نام در URL شما نمایان نخواهد شد.

پس از اینکه پوشهٔ شما ایجاد شد بر روی آن راست کلیک کرده و گزینه Share را انتخاب کنید تا پوشه‌ای را که دارید، به اشتراک بگذارید.

google-drive-publish-221

در پنجرهٔ تنظیمات اشتراک گذاری، شما لینکی را می‌بینید که با همین لینک شما می‌توانید پوشهٔ خود را در اختیار عموم قرار دهید.

در زیر شما همانطور که می‌بینید پوشه در حال حاضر در حالت Private یا خصوصی قرار دارد که فعلاً تنها کسی که به آن دسترسی دارد خودِ شما هستید ولی شما چون می‌خواهید سایت را بر روی آن قرار دهید باید آن را به حالت عمومی تغییر دهید که بدین منظور برای تغییر نحوهٔ دسترسی بر روی Change کلیک کنید و در پنجره‌ای که نمایش داده می‌شود گزینه Public on the web را انتخاب کرده و بر روی Save کلیک کنید تا ذخیره شود.

google-drive-publish-3331

google-drive-publish-4441

با این کار دیگه هر کسی به این پوشه دسترسی دارد به شرط اینکه شما لینکی را که قبلاً ذخیره کردید را به دیگران دهید البته با یه سری تغییرات که در ادامه توضیح می‌دهم.

وقت آن رسیده که سایتی را که طراحی کرده‌اید به پوشهٔ ایجاد کرده آپلود کنید. فقط نکته‌ای را در مورد قسمت آپلود ذکر کنم که اگر می‌خواهید پوشه‌ای را در پوشه ایجاد کرده آپلود کنید باید حتماً از مروگر گوگل کروم و کرومیوم استفاده کنید بخاطر اینکه در فایرفاکس این امکان برای شما پشتیبانی نمی‌کند. در نظر داشته باشید سایتی را که طراحی می‌کنید حتماً حاوی فایل index.html باشد وگر نه شما چیزی جز لیست فایل‌هایی که آپلود می‌کنید نمی‌بینید.

بعد از تمام شدن آپلود فایل‌ها، لینکی را که قبلاً ذخیره کردید را در نظر بگیرید:
https://docs.google.com/folder/d/0B4eJNAqqSZVFQldweTJ2WWlaaHM/edit
در اینجا قسمت پر رنگ شده، آی دی پوشه‌ای است که شما اشتراک گذاشته‌اید. این آی دی مربوط به پوشهٔ خودم است شما از لینک خودتون استفاده کنید!

حال لینک را به این شکل تغییر می‌دهیم:
https://googledrive.com/host/0B4eJNAqqSZVFQldweTJ2WWlaaHM
این لینکِ سایت ما شد، می‌توانید امتحانش کنید!

ولی در اینجا چیزی که چندان جالب به نظر نمی‌رسد آدرس لینکی است که داریم؛ تنها راه حلی که برای این وجود دارد این است که از سایت‌های کوتاه کننده لینک استفاده کنیم، بخصوص سایت‌هایی که امکان کوتاه کردن لینک با نام دلخواه ما را دارند. برای مثال سایت‌های یون و تاینی لینک در این طبقه قرار دارند که شما اجازه دارید لینکی را با نام دلخواه کوتاه کنید.

در اینجا ما آدرس طولانی سایت را با استفاده از سرویس یون به این شکل در می‌آوریم:
http://yon.ir/hoorsheed
می‌بینید که آدرس ما یک سوم شد!

آخرین به‌روز رسانی:

۱۳۹۶/۹/۱۵ – سرویس هاستینگ فایل‌های html از تاریخ ۳۱ آگوست ۲۰۱۶ توسط گوگل برای همیشه متوقف شده است. بنابراین این ترفند عملاً کاربردی ندارد متأسفانه! [منبع]