آیا دوست دارید آیفون ۵ و یا سامسونگ گلکسی ۳ را بدون اینکه آن‌ها را خریداری کنید از نزدیک لمس کنید؟! handsonAR نام اپلیکیشنی است که تصویری سه بعدی از گوشی‌های موبایل برای شما فراهم می‌کند.

این اپلیکیشن با استفاده از فناوری «واقعیت افزوده» این امکان را به ما می‌دهد که نمای فیزیکی زنده را در محیط واقعی تجربه کنیم.

توسط این اپلیکیشن جالب می‌توانید علاوه بر دیدن نمای سه بعدی بیرون گوشی به داخل آن‌ها رفته و محیط درونی و لیست برنامه‌های آن را نیز مشاهده کنید!

به طور خلاصه اگر بخواهیم شما را با فناوری واقعیت افزوده آشنا سازیم می‌توان اینطور بیان کنیم که فناوری واقعیت افزوده (Augmented Reality) در اصل کار آن اینست که تصاویر را که از محیط واقعی اطرافش می‌گیرد به جای اینکه مثل دوربین دقیقاً همانطور نشان دهد یه سری اطلاعاتی فرا‌تر از آن را در اختیار ما می‌گذارد. این فناوری در موارد مختلفی می‌تواند کاربرد داشته باشد مثلاً اگر شما در خیابان باشید و وسیله‌ای و یا ماشینی توجه شما را به خود جلب کند و دوست داشته باشید که اطلاعات بیشتری در مورد آن بدانید می‌توانید با اصلی ترین وسیله خود یعنی دوربین گوشی را به سمت ماشین موردنظر گرفته تا اطلاعات کامل گرافیکی را از درون و بیرون آن را از اینترنت پیدا کرده و در اختیار شما بگذارد.

حالا نحوهٔ کار این اپلیکیشن به این صورت است که شما توسط فایل عکسی که توسط سازندگان این اپلیکیشن طراحی شده می‌توانید دوربین گوشی خود را به سمت آن عکس گرفته تا گوشی مورد انتخاب شما با استفاده از جزئیاتی که در تصویر وجود دارد به شکل جالبی و به حالت گرافیکی و سه بعدی درآورد که در ادامه با نحوه کار آن بیشتر آشنا می‌شوید.

پس در ابتدا این عکس را از اینجا دانلود کنید و بدون هیچ تغییری در اندازه‌اش، آن را چاپ کنید و با دقت برش دهید. تأکید می‌کنم اصلاً با اندازهٔ دیگر حالا چه بزرگ‌تر و یا کوچک‌تر چاپ نکنید بخاطر اینکه یه سری اطلاعات تعریف شده در اختیار شما قرار می‌دهد که ممکن است در صورت شناسایی نکردن ابعاد با مشکل برخورد کنید و بد نیست بدانید که کاغذ شما نباید تا خورده باشد.

عکس خود را که آماده کردید اپلیکیشن handsonAR را از اینجا دانلود کرده و آنرا نصب و اجرا کنید. برنامه که اجرا شود لیستی از گوشی های پشتیبانی شده را می بینید که هر کدام را که دوست داشتید می‌توانید با زدن بر روی View AR تجربه کنید. توسط این اپلیکیشن اندرویدی قادر هستید گوشی خود بچرخانید، وارونه کنید و حتی بر روی صفحه اصلی با انگشت فشار دهید تا وارد منوی گوشی شوید!

iPhone-5

گوشی‌هایی را که در حاضر پشتیبانی می‌شود عبارتند از:

Motorola RAZR i , LG Optimus G , Apple iPhone 5 , HTC One X , Samsung Galaxy S3 , Samsung Galaxy Note 2 , Asus Nexus 7 , LG Optimus VU , Nokia Lumia 920

عکس گرفتن در این حالت از ویژگی‌های سرگرم کننده آن است، شما در حالتی که گوشی مورد نظر خود را می‌بینید می‌توانید از آن عکس بگیرید و یا از قسمت پالت رنگی، رنگ آن را به دلخواه تغییر دهید.

» سایت رسمی اپلیکیشن
» صفحه رسمی در گوگل پلی

اگر هم دوست دارید گوشی‌های دیگری را امتحان کنید می‌توانید در صفحه فیس بوک این اپلیکیشن درخواست کنید تا در نسخه‌های بعدی بر حسب تعداد درخواست اضافه شود.

و در آخر می توانید این ویدئوی کوتاه را ببینید تا با نحوه ی کار آن آشنا شوید.