شاید باورتان نشود که خیلی از چیزهایی که ما به آن نیاز داریم در گوگل پیدا میشود! ولی ما از کم اطلاعی آنها به نصب نرم افزارهای اضافی در رایانه خود روی می آوریم در صورتی که گوگل امکاناتی را در موتور جستجوی خود قرار داده است که تنها با یک جستجوی کوتاه می توانیم نیاز خود بر طرف سازیم. پیش بینی وضعیت آب و هوا ، ساعت های جهانی، وضعیت بازارهای جهانی، طلوع و غروب شهر خود، ماشین حساب پیشرفته، تبدیل کننده واحدها و پول ها، دیکشنری و … از جمله ابزارهایی هستند که در جستجوگر گوگل وجود دارند.

گوگل را بعنوان یک دیکشنری استفاده کنید: در جستجوگر گوگل یک دیکشنری بسیار سریع وجود دارد که کلمات مورد نیاز ما را با نمایش فونتیک تلفظ تعریف می کند. برای اینکار تنها کافیست کلمه Define را ابتدای کلمه خود قرار دهید. برای مثال فرض کنید از گوگل میخواهیم که کلمه Apple را برایمان تلفظ و تعریف کند که به صورت زیر عمل می کنیم: define: apple

آب و هوای شهر خود را از گوگل بپرسید: مطمئناً خیلی از دوستان که به هواشناسی و پیگیری آن علاقه دارند از نرم افزارهای جانبی استفاده می کنند ولی باید بدانید که این نرم افزارها اطلاعات را از اینترنت می گیرند پس بهتر نیست از گوگل استفاده نمایید؟! شما در گوگل می توانید با افزودن کلمه weather در ابتدای شهر خود از آخرین وضعیت آب و هوای شهر خود مطلع شوید. به اینصورت: weather boushehr

ماشین حساب گوگل هم بد نیست: اگر معادلات ساده و سخت را در گوگل بنویسید جواب آن را به شما نشان می دهد. مثلاً همین چند وقت پیش معادله ای بنام معادله عشق کشف شد که گوگل به راحتی نمودار آن را نمایش داد پس می توانیم از آن حساب ببریم. شما می توانید از چهار عمل اصلی ریاضیات (جمع،تفریق،ضرب و تقسیم) و نیز از توان، درصد، نسبتهای مثلثاتی، فاکتوریل، لگاریتم و… استفاده کنید. مثال ها:

۱۲+ ۳۴ – ۵۶ * ۷ / ۸

سینوس ۳۰ درجه

تبدیل آنلاین واحدهای اندازه گیری و پول ها: شاید سایتهای زیادی برای اینکار وجود داشته باشند ولی بد نیست بدانید گوگل هم این قابلیت را دارد. مثلاً فرض کنید میخواهیم بفهمیم ۱۰.۵ سانتی متر چند برابر یک اینچ می باشد؛ به اینصورت. شما می توانید برای کیلوگرم از Kg ، برای گرم از g ، برای متر از m، برای سانتی متر از cm، برای اینچ از inch و… استفاده کنید. برای پول ها هم به این شکل عمل می کنیم مثلاً می نویسیم: هر دلار چند پوند انگلیس می شود و یا بالعکس. البته این تبدیل کننده گوگل به آن صورت اساسی نیست و مثلاً با واحد پول ایران که ما ایرانیان نیاز داریم سازگاری ندارد و بهتر است از سایتهای دیگر و کامل تر استفاده کنید.

جستجو در گوگل بر اساس رنج عددی: فرض کنید مطلبی میخواهید که تاریخچه آن را ما بین سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۹ باشد. برای جستجو به اینصورت، شما عنوان مطلبی را که میخواهید بنویسید و سپس سال ۲۰۰۲ و بعد دو نقطه ( .. ) و نهایتاً ۲۰۰۹ را تایپ کنید. با این کار گوگل مطلب درخواستی شما را که سال های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۹ وجود دارد را مجزا و سپس در اختیار شما قرار می دهد. (+)

یکجا فایل مورد نظر را از گوگل بخواهید: بارها شده که دنبال نرم افزاری یا مثلاً دنبال نمونه سوالات بگردید و یا …. به هر حال شما می توانید با یک ترفند سریع فایل های دلخواه خود را بیابید. مثلاً قصد دارید نمونه سوال از درسی پیدا کنید که با فرمت pdf باشد: کلیک کنید!

البته این قابلیت در قسمت جستجوی پیشرفته نیز می توانید دسترسی یابید؛ فقط در قسمت file type فرمت دلخواه خود را انتخاب کنید.

ساعت کنونی یک شهر را از گوگل بپرسید: گاهی اوقات لازم میشود که ساعت یک شهری را در اختلاف زمانی کشور خود (ایران) بدانید. تنها کافیست ابتدا کلمه time را نوشته سپس نام کشور مورد نظر را بنویسید؛ مثلاً میخواهیم که اختلاف شهر لندن را با تهران بدانیم و اینکه الآن در لندن ساعت چند است، می نویسیم: time London

جملات خالی را پر کنید: شاید یا جدول حل می کنید یا متنی در ذهن دارید که وسط های آن را نمی دانید گوگل آنرا برای شما تکمیل می کند! برای اینکه اینکار را کنید متن ناقص خود را بنویسید و جای متن نوشته شده که نمی دانید را یک ستاره ( * ) بگذارید. همین!

طلوع و غروب آفتاب شهرها در گوگل: زمان طلوع خورشید و غروب شهر شما چند است؟ از گوگل بپرسید! اگر طلوع خورشید را میخواهید  sunrise boushehr اگر هم زمان غروب خورشید را میخواهید sunset boushehr جستجو کنید. کلمه boushehr شهر موردنظر من است شما شهر خود را بجای آن بنویسید.

جستجوگر گوگل ترفندهای زیادی دارد که در آینده ادامه آنها را ذکر می کنیم.

با ما همراه باشید!