البته اگر شما زیاد اهل نصب ویندوز باشید این را می دانید که بسیاری از ویندوزها بخصوص در ایران که در سال های اخیر هم مد شده دارای نصب خودکار می باشند و تمامی مراحل نصب را بدون درخواست حتی شماره سریال به پایان می رساند.

ولی اگر ویندوز ایکس پی ای که استفاده می کنید بدون دستکاری باشد و شما سریال نصب ویندوز خود را بنا به دلایلی یا گم کرده باشید یا شاید هم فراموش کرده باشید چه کار می کنید؟ در ادامه با ما باشید تا با یک ترفند ساده شماره سریال ویندوز های ایکس پی را پیدا کنید!

اول از همه باید توجه داشته باشید که ویندوزی که در دست شماست از نوع OEM باشد. OEM یا Original Equipment Manufacturer همانطور که از شرح آن هویدا است نسخه ای است که برای تولیدکنندگان قطعات واقعی نظیر شرکتهایی که مانند Dell ، Gigabyte ، HP به تولید لپتاپ می پردازند منتشر می شود. این نسخه همان ویندوز اصلی است با همان کیفیت اما از لحاظ خدمات جانبی و متعلقات بسته بندی و نیز پشتیبانی تفاوت هایی دارد و صد البته از همه مهمتر ارزانتر است.

CD ویندوز ایکس پی را اجرا کرده و به داخل CD بروید. شما باید پوشه i386 را در فایل های موجود مشاهد کنید.

به داخل پوشه فوق بروید و فایل UNATTEND.txt را بیابید و سپس آنرا را باز کنید. در این فایل به آخرین خط بروید.

چه می بینید؟!

پانوشت: دوستانی که در حین نصب ویندوز تازه یادشون میاد که سریال ندارند می توانند در محیط نصب از کلید ترکیبی Shift+F10 استفاده تا برنامه cmd در محیط نصب ویندوز اجرا شود و سپس در آن عبارت Notepad را تایپ کرده و اینتر بزنید. حالا که Notepad اجرا شده از طریق منوی فایل وارد سی دی ویندوز ایکس پی خود شوید و مراحل فوق را دنبال کنید و فایل UNATTEND.txt را اجرا کنید.