اگر بخواهیم گیت‌هاب (Github) رو خیلی ساده تعریف کنیم یک سایت اشتراک کد می‌باشد که برنامه‌نویسان می‌توانند بعنوان یک شبکه اجتماعی مخصوص، به ارائه خدمات و پروژه‌های خود فعالیت داشته باشند.

البته این سایت فقط مختص برنامه‌نویسان نیست برای کسانی که به هر جهت تخصص این زمینه رو ندارند نیز کاربرد دارد بعنوان مثال می‌توانید یک سایت ساده HTML رو راه‌اندازی کنید یا دو فایل متنی رو به صورت بصری مقایسه کنید و یا بعنوان یک پلاتفرم نوشتنی از آن استفاده کنید و حتی می‌توانید بعنوان یک هاست برای آپلود فایلهای خود نیز در نظر بگیرید و با مستقیم کردن لینک فایلها، در هر جا خواستید استفاده کنید.

با چند مرحله ساده می‌توان گیت‌هاب خودتون رو به یک مخزن فایل (Repository) تبدیل کنید و این امکان رو نیز دارید که فایلها رو به یک مخزن مشترک آپلود کنید چیزی شبیه پوشه‌های به اشتراک گذاشته در گوگل درایو که هر کسی امکان دانلود فایلها رو به صورت مستقیم دارد. تنها محدودیتی که در آپلود هر فایل دارید این است که بیشتر از ۲۵ مگابایت نمی‌توانید ولی محدودیت پهنای باند ندارید.

به سایت github.com بروید و اگر قبلاً عضو نبوده‌اید به صورت رایگان عضو شوید؛ بعد از عضویت و ورود به اکانت در کنار آیکون پروفایل، علامت (+) هست که باید گزینه New Repository رو انتخاب کنید:

github-file-hosting

اسم و توضیحی برای Repository خودتون بنویسید و روی دکمه Create کلیک کنید. کادر توضیح (Description) به دیگران کمک خواهد کرد فایلهای شما رو در وب بهتر پیدا کنند ولی پیشنهاد می‌کنم در این کادر هیچی ننویسید چرا که این Repository عمومی (Public) می‌باشد و برای خصوصی بودن آن نیاز به یک عضویت ماهانه دارید که برای ما مقدور نیست و البته لازم هم نیست!

شما Repository رو که ایجاد می‌نمائید به طور پیشفرض خالی‌ست. روی Import Code کلیک کنید و گیت زیر رو به آن اضافه کنید و Begin Import بزنید تا پوشه شما آماده شود:

https://github.com/labnol/files.git

حالا گیت‌هاب شما آماده آپلود است؛ روی Upload Files کلیک کنید و فایلهای خود را از توی کامپیوترتون انتخاب کنید تا آپلود شود و نهایتاً روی Commit Changes کلیک کنید تا تغییرات روی پوشه شما (Repository) تأیید شود؛ فقط این نکته رو یادآوری کنم که بیشتر از ۲۵ مگابایت نمی‌توانید آپلود کنید.

upload-files

بعد از آپلود روی فایل کلیک کنید تا به صفحه آن بروید و اگر به نوار آدرس مرورگرتون دقت کنید هر فایل لینک مخصوص خود را دارد ولی مستقیم و قابل دانلود نیست که برای اینکه لینک مستقیم فایل داشته باشید در انتهای لینک عبارت raw=true? رو اضافه کنید:

https://github.com/Hoorsheed1/files/blob/master/trex.jpg?raw=true

به همین راحتی شما می‌توانید لینک مستقیم فایل‌های خود رو از سایت گیت‌هاب بگیرید. در ضمن شما می‌توانید از تب تنظیمات صفحه Repository خود در بخش Collaborators با وارد کردن یوزرنیم و یا ایمیل، همکار اضافه کنید که برای حذف و تغییر در فایلها کمک شما باشد.