به اشتراک گذاری یه فایل صرفاً به معنای دانلود آن نیست؛ بعضی وقت‌ها ممکن است ما در شرایطی قرار بگیریم که دوست نداشته باشیم فایلی به اشتراک گذاشته شده قابل دانلود باشد و کاربران فقط امکان مشاهده آن رو داشته باشند.

از آنجایی که به اشتراک گذاری ممکن است یه ذره ریسک حقوقی-امنیتی به حساب آید، گوگل با توجه به مدیریت حقوق اطلاعات (IRM) که در رابطه با کنترل و مدیریت دسترسی‌های ناخواسته صحبت می‌شود به کاربران این امتیاز رو داده که هر وقت دوست داشته باشند فایلهایی رو که به اشتراک می‌گذارند محدود کنند.

گوگل درایو به طور پیشفرض زمانی که فایلی رو به اشتراک می‌گذارید قابل دانلود است ولی تنظیمات محدودیت به این شکل در اختیار ما قرار داده است که به راحتی می‌توانیم امکان دانلود، چاپ و یا کپی رو از کاربران بگیریم.

برای انجام این کار، همینطور که در گوگل درایو خود هستید فایل دلخواه‌تون رو انتخاب کرده و از منوی بالا روی  کلیک کنید تا تنظیمات لینک اشتراکی نمایش دهد.

در گوشه پایین سمت راست این پنجره Share with others روی گزینه Advanced کلیک کنید.

get shareable link advanced

در اینجا دو گزینه برای شما نمایش داده می‌شود که با فعال کردن گزینه دوم یعنی Disable options to download فایل به اشتراک گذاشته قابلیت دانلود، چاپ و یا کپی رو ندارد و فقط امکان دیدن آن رو دارند.

disable option to download

همچنین اگر گزینه اول Prevent editors from رو نیز فعال کنید به ویرایشگرهای خود اجازه تغییر نوع دسترسی نداده و اینکه بخواهند افراد جدیدی به لیست ویرایشگران اضافه کنند باز اجازه ندارند.

و در آخر روی Save changes تا تنظیمات ذخیره شود؛ فقط توجه داشته باشید که گزینه دوم برای پوشه‌ها و افرادی که اجازه ویرایش فایل شما رو دارند فعال نیست و صدق نمی‌کند.