وقتی شما یه CD یا DVD رو روی ویندوز اجرا می‌کنید پنجره AutoPlay برای شما باز می‌شود که گزینه‌هایی رو برای انتخاب اینکه چه کاری با آن می‌خواهید انجام دهید نمایش می‌دهد. این پنجره برای اتصال گوشی، تبلت، دوربین و خلاصه هر چه که با کابل USB وصل کنید هم نمایش می‌دهد و اگه درست خاطرم باشه از ویندوز ویستا به بعد همچین ویژگی به ویندوز‌ها اضافه شد.

با این حال شما می‌تونید یه آیتم رو به صورت پیشفرض روی آن‌ها تعیین کنید که پنجره AutoPlay با هر بار اجرا نمایش ندهد و دیگه نخواهید همیشه یه آیتم تکراری رو انتخاب کنید.

برای مثال زمانی که کار من با یه سی دی خام همیشه رایت دیسک صوتی است چرا نباید این موضوع رو پیشرفرض این شرایط قرار ندم.

پس کنترل پنل رو باز کنید و به بخش Hardware and Sound برید و روی AutoPlay کلیک کنید. فکر کنم در ویندوز ویستا هم تو این مسیر باشد ولی اگه در کل پیداش نکرید در کادر جستجوی کنترل پنل کلمه autoplay رو بنویسید تا سریع پیدا کنید.

در کل باید پنجره‌ای شبیه شکل زیر داشته باشید؛ اگر دوست دارید پنجره AutoPlay برای همیشه اجرا نشود می‌تونید تیک گزینه بالایی یعنی Use AutoPlay for all media and devices رو بردارید. در غیر این صورت در ادامه با ما باشید.

autoplay settings

در اینجا می‌بینید که روبروی هر آیتمی کارهایی رو که امکان انجامش روی آن‌ها دارید هست. اگه بخوام به مثال قبل اشاره کنم روبروی Blank CD گزینه Burn an audio CD رو انتخاب می‌کنم. با انتخاب این گزینه به پنجره AutoPlay دستور می‌دم که موقع سی دی خام اجرا نشود و مستقیم نرم افزار مدیاپیلیر رو برای رایت برای من اجرا کن.

selection

گزینه Ask me every time که روبروی بعضی آیتم‌ها می‌بینید به این منظور است که هر بار از شما برای انتخاب یک عمل از شما پرسیده شود و اگه می‌خواهید هیچ کاری برای یه آیتم انجام ندهد گزینه Take no action انتخاب کنید. بقیه گزینه‌ها هم بسته به نرم افزارهایی که در ویندوز نصب کرده‌اید متفاوت است.

اگه به پایین صفحه AutoPlay برید بخش Devices‌ها رو دارید و مثلاً می‌خواهید وقتی گوشی خود رو وصل کردید پوشه‌های آن برای شما بیاد باید گزینه Open devices رو انتخاب کنید.

selection for 1devices

در آخر باید Save کنید. در ضمن اگه از تفییراتی که داده‌اید راضی نیستید در انتهای همین پنجره دکمه Reset all defaults رو کلیک کنید تا به حالت قبلی بازگردد.