زمانی که شما روی یه فایلی دابل کلیک می‌کنید، به طور پیش‌فرض و خودکار با یه برنامه‌ای اجرا می‌شود. حالا این برنامه ممکن است فایل رو به خوبی تصورات شما اجرا نکند یا اینکه برنامه‌ی بهتری برای پسوند یا فرمت موردنظرتون سراغ داشته باشید.

در یه سری از مواقع واقعاً ضروی است تا برنامه اجرا شدنی یه فایل رو تغییر دهیم؛ به طور مثال QuickTime Player یه برنامه پیش‌فرض برای تماشای فیلم‌هایی با فرمت mp4 است یا ممکن است یه سری قابلیتهایی که در نظر دارید رو نداشته باشد و می‌خواهید برنامه دیگری نظیر MPlayerX این فرمت رو اجرا کند باید چکار کنید؟

ابتدا فایلی رو که پسوند یا فرمت موردنظر شماست و می‌خواهید برنامه پیش‌فرض رو برای آن تغییر بدید انتخاب و با راست کلیک روی آن گزینه Get Info رو انتخاب کنید.

پنجره‌ اطلاعات فایل که اجرا شد به بخش Open with رفته و برنامه دلخواه‌تون رو برای آن مشخص کنید.

اگر به مثال زیر توجه کنید برای فرمت mkv من نرم افزار MPlayerX رو درنظر گرفتم تا از این به بعد فایل‌های با این نوع فرمت وقتی که دابل کلیک کنم به طور خودکار با نرم افزار مشخص شده اجرا شود.

get info open with

در انتها روی Change All کلیک می‌کنیم تا این نرم افزار روی تمامی فرمت‌های mkv موجود در فایل‌هاتون تعریف شده باشد.

نکته: اگر پسوند فایل‌ها برای شما نمایش داده نمی‌شود در Finder از منوی بالا گزینه Preferences رو انتخاب کرده و به تب Advanced بروید و گزینه Show all file name extensions رو فعال کنید.