نبود چراغ نوتیفیکیشن در برخی از گوشی‌ها می‌تونه یه نقص به حساب آید. داشتن یه چراغ ال‌ای دی بالای یه گوشی، ما رو از تمامی رویداد‌ها با خبر می‌کند و اگه صدای پیام و یا تماسی رو نشنویم و یا گوشی رو ویبره یا سکوت گذاشته باشیم و یا پیش گوشی نبوده باشیم با یه نگاه به گوشی می‌فهمیم که یه چیزی هست که داره این چراغ چشمک می‌زنه ولی اگه یه گوشی این چراغ رو نداشته باشه باید حتماً صفحه رو روشن کنیم تا متوجه شویم.

گرچه یه سری رام‌های سفارشی هستند که کنترل این چراغ رو بعهده می‌گیرند ولی این رام‌ها نیاز به روت گوشی دارند که همین روت کردن گوشی خود معایبی دارند که از نظر من تنها برای کسانی توصیه می‌شود که از گوشی خودشون بریدند!

پس در ادامه با اپلیکیشنی آشنا می‌شویم که نه تنها لازم نیست گوشی خود را روت کنید می‌تونید تنظیمات سفارشی رو این چراغ انجام بدید و کنترل این چراغ نوتیفیکیشن رو در دست بگیرید و حتی رنگ اون رو تغییر بدید.

بی مقدمه، Light Flow . بله! همین اپلیکیشن. احتمالاً محبوبترین اپ کنترل چراغ نوتیفیکیشن باشه که شما باهاش می‌تونید علاوه بر چندین قابلیت جذاب، نور این چراغ به رنگهای مختلفی تغییر داده و روی زمان چشمک زدن آن اجازه سفارشی کردن داشته باشید. علاوه بر این با این اپ می‌تونید برای هر حالت یه صدا و یه الگوی ویبره قرار دهید.

Light Flow-hoorsheed_com

نحوه عملکرد این اپلیکیشن به این صورت است که روی هر وضعیت مثلاً تماسهای از دست رفته یا پیامک یه رنگ خاص انتخاب کنید یا اینکه گوشی در حال شارژه یا باتری در وضعیت قرمز قرار داره هم می‌تونید رنگ مورد نظر خود را بهش تعریف کنید.

برنامه رو که نصب کردید توصیه می‌کنم قبل از اجرا، از قسمت تنظیمات در بخش Security به گزینه Notification access برید و به این اپلیکیشن اجازه دسترسی به نوتیفیکیشن رو بدید. بعد برگردید و در منوی Accessibility گزینه Lite Flow Lite رو در بخش Services فعال کنید.

حالا با خیال راحت برونامه رو اجرا کنید و اگر به قسمت Notification برید می‌تونید رو چراغ نوتیفیکیشن هر کدوم از وضعیت‌هایی که می‌بینید یه رنگ خاص تعریف کنید. برای مثال ما Missed Call رو انتخاب می‌کنیم (شکل بالا) در تب Notification گزینه اول یعنی Enable Notification و بعد در تب Light گزینه Enable light رو تیک می‌زنیم تا برنامه برای چراغ این وضعیت فعال شود. همینطور Notification color و light duration و LED flash rate به ترتیب رنگ چراغ، مدت توقف چشمک زدن و سرعت چشمک زدن رو تنظیم می‌کنیم. دیگه بقیه گزینه‌ها رو نمی‌گم چون هم خسته کننده و طولانی می‌شه و هم اینجا جا نمی‌شه!

و در آخر می‌تونید ویدیوی عملکرد این اپلیکیشن روی LG Nexus 5 رو ببینید:

به هر حال هر اپلیکیشنی ناسازگاری‌های خودش رو داره و اگر احیاناً گوشی شما با این برنامه تغییری نکرد، برنامه دیگری به نام Light Manager هست که شبیه همین اپلیکیشن هست و همین کار رو برای شما انجام می‌دهد. فقط یه نکته‌ که روی اندروید ۴.۱ یا ۴.۲ برای کنترل روی برنامه‌های دیگه، گوشی شما باید روت باشد.