دیتابیس جزو یکی از مهم‌ترین قسمت‌های‌ یک هاست است که تمامی تغییرات و اطلاعات ثبت شده توسط افزونه و سایر جداول وردپرس رو در خود ذخیره می‌کند. دیتابیس با اینکه کلمه سازمان یافته رو با خود به یدک می‌کشد ولی همیشه لازم به بهینه سازی دوره‌ای داره تا از فشار بر روی هاست جلوگیری شود.

البته دیتابیس‌ها نیاز به بهینه سازی ندارند و بسته به افزونه‌ها و قالب‌هایی داره که شما توی وردپرس خودتون فعال کرده‌اید. برخی از افزونه‌ها بخصوص افزونه‌های آمارگیر غیراستاندار و سئو و قالب‌هایی که به درستی کدنویسی نشده‌اند به طور وحشتناکی بر روی سی پی یو و رم سایت فشار می‌آورند.

در واقع همونطور که می‌دونید شما این امکان رو در PhpMyAdmin دارید که به صورت دستی دیتابیس‌های موجود رو تعمیر و بهینه سازی کنید امّا تا کی باید این روش دستی رو انجام بدید؟! یه هفته؟ یه ماه؟ یا یه سال؟! قطعاً پیگیری مداوم دیتابیس هر کسی رو خسته می‌کنه مگر اینکه بی‌خیال باشید!
پس اگه به هاست خودتون اهمیت می‌دهید افزونه DB – Optimize رو نصب کنید؛ افزونه‌ای تمام خودکار وردپرس که با نصب و فعال سازی این افزونه و بدون هیچ‌گونه تنظیماتی، دیتابیس شما رو روزانه تعمیر و بهینه سازی می‌کنه.

dpOptimise page

در شکل بالا که از طریق منوی «ابزارها» قابل دسترسی است می‌بینید افزونه تمامی جداول رو بررسی کرده و در صورت نیاز، بهینه سازی روی تعدادی جدول انجام داده و در مقابل Overhead مقدار کاهش یافته رو نمایش می‌دهد. به طور کلی این افزونه سطرهایی حذف شده رو تعمیر، صفحات ایندکس شده رو مرتب و آمار جداول رو به‌روز رسانی می‌کند و تمامی این موارد باعث می‌شه که بدون رفتن به PhpMyAdmin فضای بلااستفاده رو اصلاح کرده و دیتابیس یکپارچه‌ای داشته باشید.