نرم افزار µTorrent یکی از معروف‌ترین نرم افزار‌ها برای دانلود فایل‌های تورنت می‌باشد که بسیاری از کاربران از آن استفاده می‌کنند. اما متأسفانه همین نرم افزار معروف یک عیب بزرگ دارد و با سرعتی که با استفاده از نرم افزارهای مدیریت دانلود، دانلود می‌کنیم ندارد و حتی ممکن است که سرعت دانلود شما با استفاده از نرم افزار µTorrent به تک رقمی برسد که البته این سرعت می‌تواند محدودیتی باشد که از سرویس‌های تورنت می‌گیریم.

utorrent - تورنت

اما می‌خواهیم تنظیماتی روی همین نرم افزار انجام دهیم که مانند نرم افزارهای مدیریت دانلود، دانلود کنیم یعنی با سرعتی که اینترنت شما دارد.

اگر با ما بوده باشید در اینجا سایت Zbigz معرفی کردیم که قادر می‌باشید توسط آن فایل‌های تورنت را با استفاده از IDM دانلود نمایید ولی این سرویس محدودیتی دارد که فایل‌های بیش از ۸ گیگ را نمی‌توانید دانلود نمایید. پس مجبورید از نرم افزار µTorrent استفاده نمایید!

برای اینکه از این ترفند استفاده کنید باید µTorrent شما نسخهٔ ۳ به بالا باشد، پس اگر ندارید ابتدا جدید‌ترین نسخهٔ آن را از اینجا دریافت نمایید.

سپس نرم افزار را اجرا نمایید و با استفاده از کلیدهای ترکیبی Ctrl+P به قسمت Preferences نرم افزار بروید. در اینجا میخواهیم تنظیماتی به نرم افزار تعریف نماییم که فکر می‌کنیم بهتر است و عملکرد بهتری در دانلود خواهد داشت.

اول از همه قسمت‌های General و UI Settings و Directories را چک کنید که مانند تصاویر زیر باشد.

torrent - تورنت

torrent - تورنت

torrent- تورنت

اکنون به قسمت Connection این پنجره بروید؛ در اینجا شما باید در مقابل Port used for incoming connections عددی ما بین ۴۰۰۰۰ تا ۶۵۵۳۶ وارد نمایید بخاطر اینکه این پورت‌ها استفاده نمی‌شوند و اغلب پهنای باند روی آن توسط ISP‌ها محدود نمی‌شود. پس با این وجود برای مثال ما عدد ۴۱۱۷۲ را وارد می‌کنیم.

torrnet - تورنت

این بار به قسمت Bandwidth رفته و مقادیر آن را مانند تصویر زیر تغییر دهید. در اینجا مقادیر Maximum upload rate و Maximum download rate را به عدد صفر تغییر می‌دهیم که با این کار ما به نرم افزار پهنای باند نامحدود را تعریف می‌کنیم.

بعد مقدار عبارت Global maximum number of connections را اینجوری بنویسید؛ به speedtest.net بروید و مقدار آپلود بدست آمده را بر حسب کیلوبیت در ۸۰ درصد ضرب کنید و هر عددی بدست آمد آنرا در کادر روبرو وارد کنید. برای مثال اگر سرعت آپلود ۲۰۰ کیلوبیت باشد باید عدد ۱۶۰ را وارد کنید.

همینطور برای مقدار Maximum number of connected peers per torrent باید سرعت آپلود را در ۴۵ درصد ضرب کنید که برای مثال قبلی باید ۹۰ رو وارد کنیم.

سپس مقدار Number of upload slots per torrent از طریق فرمول زیر حساب کنید:

۱+(Upload Speed ÷ ۱۰۰)

که باز مثال قبلی عدد ۳ مناسب‌ترین مقدار است. اگر مقادیر شما اعشاری داشت آن را رُند کرده و بنویسید حالا یه عدد کمتر یا بیشتر موردی نیست.

55

بعد به بخش BitTorrent رفته و Outgoing را به Enable تغییر دهید.

torrent - تورنت

سپس به قسمت Queueing بروید و در اینجا تنظیمات زیر را انجام دهید:

– مقدار Maximum number of active torrents را به عدد ۴ تغییر دهید.
– مقدار Maximum number of active downloads را هم به عدد ۳ تغییر دهید.

با تعریف این مقادیر کم، ما اطمینان ایجاد می‌کنیم که پهنای باند ما بر روی دانلودهای مختلف گسترش نیابد.

– مقدار Minimum ratio را به ۲۰۰ درصد تغییر دهید.

torrent - تورنت

بعد به قسمت Scheduler بروید و مطمئن شوید که زمانبندی نرم افزار غیرفعال است.

torrent - تورنت

اکنون وقت آن رسیده است که تنظیمات را تخصصی‌تر کنیم که برای این کار بر روی بخش Advanced کلیک نمایید.

در اینجا مقادیر را طبق نوشته‌های زیر تغییر دهید:
– مقدار bt.connect_speed را به عدد ۱۲۸ ست کنید.
– مقدار dht.rate را به عدد ۲ ست کنید.
– مقدار net.max_halfopen را به عدد ۸ ست کنید.
– مقدار rss.update_interval را به عدد ۲۰ ست کنید.
– مقدار bt.allow_same_ip را به True تغییر دهید.
– مقدار gui.show_notorrents_node به False تغییر دهید.

پس از انجام تغییرات بالا، برای روی Apply کلیک نمایید و پنجره را OK کنید.

torrent - تورنت

بعد از انجام تمامی مراحل لازم است یکبار نرم افزار µTorrent را ببندید و دوباره اجرا نمایید.

با تمام تنظیماتی که بر روی نرم افزار انجام دادیم باید سرعت بیشتری داشته باشید! خودم شخصاً که با این نرم افزار تست کردم سرعت دانلودم پس از یک دقیقه تقریباً به سرعتی که با نرم افزار IDM دانلود می‌کنم تغییر کرد.

در ضمن این ترفند ممکن است بر روی برخی از ISP‌ها جواب ندهد و تا حدودی هم ممکن است به سرعت سایتی باشد که شما فایل تورنت را از آن می‌گیرید.

شانس خود را امتحان کنید! 😉